en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21548911,82%
Ankara
19°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘köleliğin ve buna neden olan faktörler
1182 okunma

‘köleliğin ve buna neden olan faktörler

ABONE OL
avril 18, 2024 21:16
‘köleliğin ve buna neden olan faktörler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçenlerde internetten bir film izledim. Filmin adı 12 yıllık esaretti. Filmi izlerken bir anda şunu fark ettim. Korkunun insanlar üzerinde ne kadar etkili olduğunu. Çünkü 1780 yıllardan itibaren koloniler halinde Afrika’dan getirilen siyahiler beyaz insanlardan oldukça çekinmişlerdi ve bu yüzden beyazlar onları istedikleri biçimde köle olarak kullanmışlar ve gerektiğinde işlerine yaramadıklarını far ettiklerindeyse satarak yerine genç dinamik olanları almışlar

. Oysa filmin geneline baktığımda siyahi kölelerin beyazlara oranla daha cüsseli olduklarıydı. Aslında bu siyahiler gerçek anlamda bir özgüvene sahip olmuş olsalardı belkide beyazlar yıllarca bu siyahi dostlarımıza köle olarak hizmetkarlığını yapabilirlerdi.

Ama korku, cesaretsizlik ve birlikte mücadele etmeyi bilmeyen bu siyahiler hep beyazların üstün ırklar olduğunu zannederek hizmetkarlıklarını yapmışlar.

Taki demokrat liderler ve demokrasi ve insan hakların batıda yayılmasına değin. Bugün aslında ezilen tüm toplumlar kendilerinde gördükleri cesaretsizliği ve karşı tarafın güçlü olduğu kanaati nedeniyle birileri kendilerini üstün sıfatları yakıştırmaktalar.

Asıl üstün olan sizin kendinize duyduğunuz güvenle alakalı ve zekanızı ortaya koyarak haklı olduğunuz konular hakkında savaşmanız gerektiğidir. Bugün bizim ülkemiz dahil olmak üzere Ortadoğu da bu genel bir kanı.

Bugün Afganistan, İranlı kadınlar, Suriye halkı ve bizde yaşanılan dayatmalar. Bunların bir tek nedeni var. Kitlelerin hak arayışından çekinmesi ve sindirilmiş olmaları. Bir toplumu farklı cezalandırma şekilleriyle korkuttuğunuz müddetçe o halk size bağlılığını gösterecektir.

Önemli olan onları biat etmeye zorlayın ve bunu yaparkende örnekleri gözlerinin içine kadar sokun. Halk kendi içinde zulme mahkum olmuşsa bu halkların özgüven kaybı yaşaması ve cesaretten yoksun olmuş olmasındandır.

 

Davut Izol     /     AVRUPAPRESS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP