en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,4883 -0.06%
EURO 34,6562 -0.15%
ALTIN 2.434,87-2,57
BITCOIN 21573412,63%
Ankara
21°

KAPALI

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • Yurt dışından Türkiye’ye gelecekler Dikkat! Türkiye’ye Giriş Formu Hes Kodu internetten doldurulacak
35611 okunma

Yurt dışından Türkiye’ye gelecekler Dikkat! Türkiye’ye Giriş Formu Hes Kodu internetten doldurulacak

ABONE OL
juin 26, 2021 22:16
1

BEĞENDİM

ABONE OL

COVID-19 salgınının hayatımızdaki etkileri devam ediyor. Maalesef bir süre de hayatımızda bu etkileri yaşamaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Artık sokaklarda maskeli insanlar görmeye alıştık. Türkiye’de herkesin alıştığı diğer bir konu ise HES kodu.

Her ne kadar koronavirüs pandemisine karşı mücadelede büyük mesafeler katedilse ve seyahat konusunda getirilen birtakım kısıtlamalar büyük ölçüde kalksa da, Türkiye seyahatlerinde bazı kurallara dikkat edilmesi gerekiyor.

Örneğin yurt dışından gelenler için Türkiye’ye Giriş Formu doldurmanın, zorunlu hale getirildiğini biliyor musunuz? Bu form nereden temin edilir ve nasıl doldurulur? Herkesin şu günlerde dilinde olan HES Kodu nedir? HES kodunun açılımı ve amacı nedir? Kimler bu kodu nereden ve nasıl temin etmeli? Pandemi döneminde Türkiye’ye güvenli seyahatiniz için gerekli olan bu bilgileri Hürriyet’ten Ayhan Can derledi.
72 SAAT ÖNCE DOLDURULMALI

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı internet sayfasında yer alan güncel açıklamaya göre, 15 Mart 2021 tarihinden itibaren yurt dışından Türkiye’ye giden yolcular için ‘Türkiye’ye Giriş Formu’ uygulaması zorunlu hale getirildi. Buna göre, yurt dışından Türkiye’ye giden kişilerin, kimlik ve seyahat bilgileri ile ‘register.health.gov.tr’ adresinden ya da kısa adı HES olan ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması (App) üzerinden, seyahatten önceki son 72 saat içinde bir form doldurmaları gerekiyor.

Bu uygulama ile koronavirüse bağlı hastalık ve hastalığın yayılma riskinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.

BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİ ÖNEMLİ

Yolcular tarafından doldurulan bilgiler ile kişiye özel ‘HES Kodu’ oluşturabiliyor. Bu bilgiler ile kişilerin ve kişilerin temas ettiklerinin ulaşılabilir olması amaçlandığını belirten bakanlık yetkilileri, bu sebeple doldurulan bilgilerin güncelliğinin çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Web sitesi ‘register.health.gov.tr’ veya ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden siteye girildiğinde, istenilen dil seçeneği seçilip işleme devam ediliyor. Dil seçeneği yapıldığında doldurulması gereken form ekrana geliyor. Kimlik ve seyahat bilgileri, son ziyaret edilen ülkeler gibi bilgileri doldurarak son aşamada HES kodu, Form ve Karekod elde ediliyor.

Bu form ile kişilerin, Türkiye sınırlarında güvenle seyahat edebilecekleri belirtiliyor.

HES KODU NEDİR

TC Sağlık Bakanlığı tarafından kontrollü sosyal hayat kapsamında geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ (HES) kodu ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerde kurumlarla ve kişilerle, Kovid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaşılan HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, HES Kodu’nun seyahat izin belgesi yerine geçmediğine özellikle vurgu yapıyorlar.

Yurt içinde seyahat için gerekli olan izin belgesi için e-devlet üzerinden başvuru yapılması gerekiyor.

AMAÇ BULAŞMA RİSKİNİ AZALTMAK

HES kodu sadece otobüs, tramvay ve metrobüs gibi toplu taşıma araçları, alışveriş merkezlerine benzer toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca virüsün bulaşma riskini azaltmak amacına hizmet ediyor. Kovid-19 ya da temaslı olan kişiler toplu ulaşım aracı kullanamayacak. Sağlık Bakanlığı, birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Kovid-19 testinin pozitif olması halinde HES kodu üzerinden sizi bilgilendirecektir.

Yetkililer özellikle şu noktaya vurgu yapıyorlar: Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir, yani kullanıcının elinde. Diğer bir ifadeyle, HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR

Söz konusu kodu almak için çeşitli yöntemler mevcut. HES kodunuzu;

1- Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması (IOS ve Android)
2- 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile veya
3- HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; TC Kimlik Numarası, TC Kimlik Seri Numarası’nın son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES Kodunuzu temin edebilirsiniz.

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; TC kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek, TC Kimlik veya Yabancı Kimlik Numarası (97, 98, 99 ile başlayan) bulunmayan kişiler için pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, doğum yılı, soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek de HES Kodunuzu oluşturabilirsiniz.

YABANCILAR HES KODUNU NASIL TEMİN EDEBİLECEK

Evinizde veya akıllı telefonunuzda internet bağlantınız varsa www.turkiye.gov.tr internet sitesinden ulaşabileceğiniz e-devlet uygulaması üzerinden de HES kodunu temin edebilirsiniz. e-devlet üzerinden ayrıca HES koduna ait şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri. 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

Ayrıca yurt içi GSM operatörüne ait numarası bulunmayan yabancı kişiler için pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum Yılı, Soyadı yazarak +90 555 944 3821’e SMS göndererek HES kodu alınabilir.

ÇOCUKLARDA NASIL OLACAK

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-devlet kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz. Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE ‘HESKODU’ yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

Yurtdışında Yaşayanlar Nasıl HES Kodu Alır?

Türkiye’de HES kodu almak çok kolay, artık herkesin cebindeki akıllı telefonlarda Hayat Eve sığar uygulamasını indirdikten sonra kolayca HES kodu alabiliyorsunuz fakat yurtdışında App Store ya da Play Store’da bu uygulamayı bulamayabilirsiniz.

Bu durumda Sağlık Bakanlığı’nın hem yabancı yolcuları düşünerek hem de gurbetçileri düşünerek oluşturduğu bir web sitesi bulunuyor:

https://register.health.gov.tr/

Siteye girdiğinizde öncelikle basit bir bilgilendirme ve dil seçimi ekranıyla karşılaşacaksınız. Ardından karşınıza bir form çıkacak ve bu formu doldurarak HES kodunuzu alabileceksiniz.

yurtdisindan-hes-kodu-alma

Yurtdışından HES Kodu Alma: Adım Adım Anlatım

Yukarıda da Sağlık Bakanlığı’nın bu konudaki sitesini paylaşmıştık. Bu siteye girdikten sonra unutmamanız gereken nokta bu formu Türkiye ziyaretinize son 72 saat kala doldurmanız gerekiyor.

Türkçe seçeneğini seçerek sitede işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Ad, soyad, cinsiyet bilgilerini doldurduktan sonra Türkiye’ye nasıl giriş yapacağınızı seçmeniz gerekiyor. Yani karayolu, havayolu gibi seçenekler zaten sizin karşınıza sunulacak. Ardından Pasaport Numaranızı, ikametinizin bulunduğu ülkeyi seçmelisiniz.

yurtdisi-hes-kodu-form-doldurma

Yurtdışından HES Kodu Almak için Diğer Yöntemler Neler?

Yurtdışında yaşıyor ve E-devlet’e giriş yapabiliyorsanız bu link üzerinden de kolayca HES kodunuzu oluşturabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme

Bu link üzerinden ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocuklarınız için de HES kodu alabilirsiniz.

SMS ve mobil uygulama aracılığıyla HES kodu almak da mümkün olsa da bu 2 yöntemi ancak Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra kullanabilirsiniz. Yurtdışından Türkiye’ye geldikten sonra Hayat Eve Sığar uygulamasını mutlaka indirmenizi tavsiye ediyoruz.

.

hes-kodu-nasil-alinir

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP