en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,8688 0.04%
EURO 35,6986 0.02%
ALTIN 2.550,430,22
BITCOIN 2182936-0,61%
Ankara
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TARLANIZ İZİNSİZ BİR ŞEKİLDE Mİ EKİLİYOR ?
1244 okunma

TARLANIZ İZİNSİZ BİR ŞEKİLDE Mİ EKİLİYOR ?

ABONE OL
juillet 4, 2024 16:15
TARLANIZ İZİNSİZ BİR ŞEKİLDE Mİ EKİLİYOR ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bugünlerde sıklıkla karşılaştığım bir soru, danışanların üzerine kayıtlı gayrimenkullerin kim olduğunu bildikleri yahut bilmedikleri kişiler tarafından haksız yere ekildiği ve bu hususta yasal olarak neler yapılabileceği yönündedir.

Öncelikle hukuk yargılaması bakımından el atma olarak adlandırılan, Türk Ceza Kanunu madde 154’ün 1. fıkrasında (TCK) “Hakkı Olmayan Yere Tecavüz” başlığı altında suç olarak düzenlenen bu işgal halinde, hem cezai hem de hukuki yasal haklarınız olduğunu belirtmek isteriz.

TCK m. 154/1 “Hakkı Olmayan Yere Tecavüz” suçunu “Bir hakka dayanmaksızın başkasına ait taşınmaz mal veya eklentilerini malikmiş gibi tamamen veya kısmen işgal eden veya sınırlarını değiştiren veya bozan veya hak sahibinin bunlardan kısmen de olsa yararlanmasına engel olan kimseye, suçtan zarar görenin şikâyeti üzerine altı aydan üç yıla kadar hapis ve bin güne kadar adlî para cezası verilir.” şeklinde düzenlemiş ve hem hapis hem de adli para cezası olarak yaptırımlara tabi kılmıştır.

Kolluk görevlilerine yahut Cumhuriyet Savcılıklarına haksız yere işgal edilen taşınmaz malınız için TCK m 154/1 kapsamında şikayetçi olabilirsiniz. Suçun faillerinin bilinmesi şikayet için şart olmayıp, gerekli soruşturma ilgili makamlarca yapılacaktır. Suç uzlaştırma kapsamında kalan bir suç olup, uzlaştırma sürecinde maddi taleplerinizin karşılanması ve işgale son verilmesi koşuluyla anlaşmanız mümkün olabilecektir.

Uzlaştırmadan ayrı olarak işgal edenlerin kimliklerini tespit etmeniz durumunda işgalde bulunanlara karşı haksız kullanımlarından ötürü ecrimisil talebinde bulunabileceğiniz gibi müdahalenin men edilmesi yönünde ki talebinizi de aynı davada talep edebilirsiniz. Bu dava ise Asliye Hukuk Mahkemelerinde görülmekte olup, yetkili mahkeme işgal edilen taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir.

Teknik detay ve özel bilgi gerektiren gayrimenkul davalarında muhakkak alanında uzman bir avukattan destek almanızı, ileride oluşabilecek hak kayıplarının önüne geçebilmek adına tavsiye ederiz.

 

Av.Arb. Merve Hilal YILDIRIM ÇIRKAN     /     AVRUPAPRESS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP