en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,8674 0.04%
EURO 35,6788 -0.04%
ALTIN 2.549,110,17
BITCOIN 2185941-0,95%
Ankara
27°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Türk Devletleri Örgütü ve Özbekistan, dünya sahnesine yeni bir güç kutbunun gelişi
  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • Türk Devletleri Örgütü ve Özbekistan, dünya sahnesine yeni bir güç kutbunun gelişi
1191 okunma

Türk Devletleri Örgütü ve Özbekistan, dünya sahnesine yeni bir güç kutbunun gelişi

ABONE OL
juillet 4, 2024 16:10
Türk Devletleri Örgütü ve Özbekistan, dünya sahnesine yeni bir güç kutbunun gelişi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Derya Soysal, Orta Asya tarihi ve coğrafyası uzmanı, Université libre de Bruxelles

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 5 ve 6 Temmuz tarihlerinde Azerbaycan ordusu tarafından kurtarılan Azerbaycan’ın Şuşa kentinde düzenlenecek olan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) zirvesine katılıyor. Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Zirvesi’nde önemli bir rol üstleniyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in ev sahipliğinde düzenlenecek zirveye Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan devlet başkanlarının katılması bekleniyor.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise UEFA’nın futbolcu Merih Demiral’ın Türk milli sembol Bozkurt yapmasından sonra soruşturma açılması nedeniyle 6 Temmuz’da oynanacak EURO 2024 Türkiye-Hollanda çeyrek final maçını izlememe kararı aldı.

 

Zirveye ayrıca TDT gözlemcilerinin başkanları ve TDT Genel Sekreteri de katılacak. Zirve, “Ulaşım bağlantısı ve iklim eylemi yoluyla sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek” temasıyla düzenleniyor. Bu platform, kilit konular ve örgütün gündemi hakkında üst düzey tartışmalar için bir platform sağlayacak.

Türk Devletleri Örgütü, ulusal güvenlik ve ekonomik ortaklık gibi konularda üye ülkelerin uluslararası sahnede ağırlığını artırmakla kalmıyor, aynı zamanda Türk dili konuşan ülkeler arasında sağlam ilişkiler kurulmasına da katkı sağlıyor

Özbekistan, çeşitli nedenlerden dolayı Türk Devletleri Teşkilatında kilit bir rol oynamaktadır. Bir yandan ülke, Orta Asya demografisinin merkezi olan Yeni İpek Yolu’nda kilit bir bölge konumundadır ve Türkiye’den sonra Türk devletleri arasında en kalabalık ikinci ülkedir. Özbekistan, TDT ülkelerinin pazarlarına tekstil, elektrik, otomobil malzemeleri, bahçecilik ve demirli metal ürünleri ihraç etmektedir.

 

Bu nedenle Özbekistan’ın bu birlik içinde önemli bir yeri vardır ve önümüzdeki yıllarda daha da güçlenecektir. Jeopolitologların öngörülerine göre Türk Devletleri Teşkilatı, ortaklıklarını artıracak ve hatta bu birlik tarafından NATO tarzı bir kolektif güvenlik askeri örgütünün kurulması beklenmektedir. Bu bağlamda Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şavkat Mirziyoyev, üye ülkeler arasında ekonomik işbirliğine önem verdiğini vurgulamaktadır. Sayın Mirziyoyev, Orta Asya ülkeleri arasında bir ekonomik işbirliği stratejisi oluşturulmasını, ticaret engellerinin ortadan kaldırılmasını, e-ticaretin yaygınlaştırılmasını ve ticaret hacminin arttırılmasını savunmaktadır.

 

Bu bağlamda Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şavkat Mirziyoyev’in üye ülkeler arasında ekonomik işbirliğine önem verdiğini vurgulamak gerekir. Sayın Mirziyoyev, Orta Asya ülkeleri arasında bir ekonomik işbirliği stratejisi oluşturulmasını, ticaret engellerinin ortadan kaldırılmasını, e-ticaretin yaygınlaştırılmasını ve ticaret hacminin arttırılmasını savunmaktadır.

Özbekistan’ın önem verdiği bir diğer işbirliği alanı ise kültürel ve insani bağların güçlendirilmesidir. Tarihsel olarak, TDT üye devletlerinin halkları aynı kökleri paylaşmaktadır. Örneğin, Özbekistan ve Türkiye arasında Taşkent’te ortak bir üniversite kurulması için çalışmalar sürmektedir. Son olarak, Türkiye, Özbekistan’ın 4. büyük ticaret ortağıdır. Toplantının sonunda Karabağ deklarasyonu ve diğer önemli belgelerin imzalanması öngörülmektedir.

 

Derya Soysal     /     AVRUPAPRESS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP