en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,5147 0.01%
EURO 34,6656 -0.14%
ALTIN 2.434,59-2,59
BITCOIN 21587312,65%
Ankara
21°

KAPALI

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAHATTİN GEMİCİ’NİN YENİ KİTABI – YUNUS EMRE DESTANI  “BANA SENİ GEREK SENİ – Yunus Emre Destanı”
  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • BAHATTİN GEMİCİ’NİN YENİ KİTABI – YUNUS EMRE DESTANI “BANA SENİ GEREK SENİ – Yunus Emre Destanı”
1225 okunma

BAHATTİN GEMİCİ’NİN YENİ KİTABI – YUNUS EMRE DESTANI “BANA SENİ GEREK SENİ – Yunus Emre Destanı”

ABONE OL
mars 25, 2024 17:09
BAHATTİN GEMİCİ’NİN YENİ KİTABI – YUNUS EMRE DESTANI  “BANA SENİ GEREK SENİ – Yunus Emre Destanı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitimci -yazar Bahattin Gemici’nin yirmi birinci kitabı, “Bana Seni Gerek Seni – Yunus Emre Destanı” Ankara’da, Ürün Yayınları arasında çıktı.

Gemici, “Bu kitabın Yunus Emre’ye, onun şiirlerine ilgiyi artıracağına; toplumumuzda sevgi, saygı, barış ve hoşgörü kültürünün yeşermesine katkıda bulunacağına inanıyorum.” dedi. 

Herten- Almanya

  Eğitimci- yazar Bahattin Gemici, Dede Korkut’tan başlayarak Anadolu’nun sosyo – kültürel tarihine; erenlerine, ozanlarına ve yiğitlerine değinerek giriş yaptığı “Bana Seni Gerek Seni- Yunus Emre Destanı” nda Hacı Bektaş Veli’yi, Mevlâna’yı, Tabduk Emre’yi ve onun yanında pişen tasavvuf ve halk şairi Yunus’un yaşamını, onun geçtiği dikenli yolları akıcı, duru bir dille anlatıyor.

   Gemici, Yunus’un, “Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz” dizeleriyle insanları sevgiye, barışa, kardeşliğe ve birliğe davet ettiğini, bu yüzden yüzyıllar ötesinden günümüze geldiğini ve güncelliğini koruduğunu söyledi. Yunus’un, çağının kültürünü, düşünüş biçimini konuşulan Oğuz Türkçesiyle söylediği şiirlerinde insanın kendisiyle, varlıklarla ve Allah ile olan ilişkilerini; doğum, ölüm, yaşam ve adalet konularını ele aldığını ifade etti.

YARADILANI HOŞ GÖRDÜK

 “Yunus Emre, yüreği aşkla, insan ve doğa sevgisiyle dolu; cümle yaratılmışa bir göz ile bakan, kin ve nefretten uzak; “Hakk’ı gerçek sevenlere / Cümle alem kardaş gelir”, “Yaradılanı hoş gördük / Yaradandan ötürü” diyen ulu bir ozandır.” dedi. Gemici, kitabının adını Yunus’un “Aşkın aldı benden beni / Bana seni gerek seni / Ben yanarım dünü günü / Bana seni gerek seni” dizelerinden aldığını söyledi.

   Yunus’un 700 yıl önce Anadolu’da iç karışıklıklar ve Moğol baskınları döneminde yaşadığını, Ankara’nın Nallıhan- Emremsultan köyünde türbesi olan Tabduk Emre’nin dergâhında yetiştiğini ve tekkeye kırk yıl odun taşıdığını, mezarının Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinin Sarıköy’ünde bulunduğunu belirten Gemici, “Onun şiirleri manevi dünyamızı zenginleştirmektedir.” dedi.

ANADOLU’DAN DÜNYAYA BİR SEVGİ SELAMI

Şair- yazar Ahmet Özer, kitaba yazdığı önsözde şu görüşlere yer verdi: “İnsanlık, onca teknolojiyle tanışıp onu içselleştirse de insani özünü eğitemediği için bu alanda yeterli yol alamadı. Savaşların, yıkımların, ölümlerin, bozgunların biri öbürünü hazırladı. İnsanlık bu karmaşa içinde barışı, sevgiyi, huzuru, dostluğu, güzelliği aradı durdu. Bulamadı da… Yunus Emre, bu değerleri yaşamında, varlığında, sözünde, özünde şiirinde taşıdığı için salt ülkemizin dört bir yanında değil dünyaca da seviliyor, sayılıyor, önemseniyor, benimseniyor.

   Bahattin Gemici, Bana Seni Gerek Seni – Yunus Emre Destanı yapıtıyla çağımız insanının barışa ne denli gereksiniminin olduğu düşüncesini önde tutarak Anadolu’dan dünyaya bir sevgi selamı göndermeyi amaçlıyor. Yunus Emre’yi aramızda yaşayan, bizi ardına takarak sonsuz güzelliğe götüren bir değer olarak yorumluyor.”

YUNUS EVRENSELDİR

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO 1991 yılını “Yunus Emre Sevgi Yılı” ilan etmiş, onu dünya geneline tanıtmak için etkinlikler düzenlemişti. 2021 yılı da vefatının 700. Yıldönümü dolayısıyla UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri izlencesine alınmıştı. 2021 yılı da ülkemizde “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmıştı.

    İlgi duyanlar kitabı BGemici@aol.com adresinden ısmarlayabilir.    146 sayfa, 9.80 Euro.

Bilgin Ozcifci       /       AVRUPAPRESS

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP