en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,4945 -0.04%
EURO 34,6545 -0.16%
ALTIN 2.434,23-2,60
BITCOIN 21623833,29%
Ankara
21°

KAPALI

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş’ dan ‘Hz. İnsan olma yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu ramazan konferansı
  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş’ dan ‘Hz. İnsan olma yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu ramazan konferansı
1147 okunma

ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş’ dan ‘Hz. İnsan olma yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu ramazan konferansı

ABONE OL
avril 4, 2024 01:13
ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş’ dan ‘Hz. İnsan olma yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu ramazan konferansı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HABER / FOTOĞRAF: ERTUĞRUL ALTINEL – BİLGİN ÖZÇİFTÇİ – AVRUPA PRESS – BELÇİKA.
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş ‘Hz. İnsan olma yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu ramazan konferansını Eskişehir Türk Ocağı’nda verdi ve konferans ilgi gördü.
36 senedir Ramazan’ın her pazarında devam eden ve artık bir Ramazan geleneği haline gelen ‘Ramazan konferanslarının’ bu sene ilkinde ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kâmil Sarıtaş ‘Hz. İnsan Olma Yolunda Nebevi Ahlâk’ konulu yaptığı konuşmasında özetle:
“Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav), Allah’ın muradını insanlara tebliğ edip tevhidî noktada insanın zihin dönüşümü sağlamayı amaçlamış, akabinde insanların değerler çerçevesinde düşünmelerini ve davranmalarını hedeflemiştir. Ruhları uyarmak, gönülleri aydınlatmak, nefisleri arındırmak ve anlam arayışına sevk etmek üzere barış, emniyet, selamet ve huzur anlamına gelen İslam’ı tebliğ etmiştir. O’nun sünneti, Kur’an-ı Kerim’den sonraki vazgeçilmez ikinci kaynaktır. Bu minvalde Hz. Peygamberin her yönünü özellikle de ahlaki yönünü iyice tetkik etmek gerekir. Hz. Peygamber, kendisine inanan ve inanmayan bütün insanların tanıklığı ile insanlık tarihinin en büyük ferdidir. Peygamberliğini reddedenler bile örnek bir insan olduğu konusunda hem fikirdir. Risaletten önce insani vazifelerine/sorumluluklarına dikkat edip el-Emin olarak anıldığı gibi, vahiy aldıktan sonra da hayatın içindeki sorumluluklarını hassasiyetle yerine getirmiştir. Ahlakın nasıl yaşanacağını herkesin anlayacağı tarzda açıklamış, bir insan, baba, eş, dede, akraba, arkadaş, komşu, yönetici ve komutan olarak üzerine düşen ahlaki rolleri en güzel şekilde yerine getirmiş, uygulamıştır. Yaşadığını söylemiş, söylediğini de yaşamıştır.
Güzel ahlaklı olması peygamber olmasıyla kazandığı bir özellik değildir. Öyle ki insan, insan olmak itibariyle ahlaki bir varlıktır, Müslüman olmak veya bir dine inanmak hasebiyle insan ahlaki bir varlık olmaz. Onun çocukluğunda ve gençliğinde kazandığı güzel meziyetler İslam’la zirveye çıkmış, vahiyle olgunlaşmıştır. Peygamberimiz indinde ahlaki emirler aynı zamanda dini emirlerdir. Onun indinde ahlak inançla, ibadetle, bilgiyle, ahiret düşüncesi ile de yakından ilgilidir. Hz. Peygamber Hz. İnsan olma yolunda bazı ahlaki ilkeler ileri sürmüştür. Dikkatle incelendiği zaman tüm insanlığı kuşatan bu ilkelerin insanın Hz. İnsan olmasını sağlayacağı görülür: Hz. Peygamber, Mevlâna, Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre gibi insan-ı kamillerin yetişmesine vesile olmuştur’’ dedi.
Soru ve cevaplardan sonra Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın teşekkür konuşması ve şükran beratı takdimi ile program sona erdi.

HABER / FOTOĞRAF: ERTUĞRUL ALTINEL – BİLGİN ÖZÇİFTÇİ – AVRUPA PRESS – BELÇİKA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP