en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 32,8682 0.04%
EURO 35,6964 0.01%
ALTIN 2.554,770,39
BITCOIN 2183543-0,52%
Ankara
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Atatürk’ün Moda Anlayışı: Zarafetin ve Modernliğin Öncüsü
  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • Atatürk’ün Moda Anlayışı: Zarafetin ve Modernliğin Öncüsü
1470 okunma

Atatürk’ün Moda Anlayışı: Zarafetin ve Modernliğin Öncüsü

ABONE OL
juillet 7, 2024 16:54
Atatürk’ün Moda Anlayışı: Zarafetin ve Modernliğin Öncüsü
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk’ün Moda Anlayışı: Zarafetin ve Modernliğin Öncüsü

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürksadece siyasi liderliği ile değil, beraberindemodern ve aynı zamanda zarif bir giyim tarzı ile de öne çıkmıştır. Cumhuriyet’in modernleşme sürecinin bir yansıması olan Atatürk’ün moda anlayışı, günümüzün ve döneminin dikkat çeken konularından biridir.

 

Atatürk’e göre giyim sadece bir estetik meselesi değildi. Giyim modernleşme ve batılılaşmanın bir sembolüydüve bu yüzden giyimine daima özen gösteren Atatürk’ün moda anlayışına bakarsak; Batılı tarzların benimsendiği ve modern Türkiye’yi yansıtan ikonik bir tarzı olduğunu görürüz.

 

Kıyafet seçiminde Atatürk, dönemin en saygın terzilerini ve markalarını tercih ederdi.

 

Atatürk, Londra’daki ünlü terzilerden özellikle kıyafetler diktirirdi. Atatürk, terzilik sanatında zirve olarak kabul edilen SavileRow’u tercih ederdi.

 

Atatürk’ün giyim tercihlerinde Paris’in ünlü terzileri de önemli bir yere sahipti. 20. yüzyılın başlarında Paris, modanın başkenti olarak kabul edilirdi ve Atatürk, buradaki terzilerden özel siparişler verirdi.

 

Atatürk’ün kıyafetleri genellikle özel dikim olup, takım elbiseleri, ceketleri ve pantolonları en yüksek kalitede kumaşlardan yapılırdı. Kravat ve gömlek seçimlerinde de zarif ve klasik çizgilerden yana olurdu.

 

Atatürk Giyim tarzında profesyonel yardım almış ve zarif aynı zamandada modern olan görünümünü korumasındastil danışmanları ve terzileri önemli rol oynamıştır.

 

Kıyafetlerinin hazırlanması ve düzenlenmesi konusunda Atatürk’e yardımcı olan kişilerden biriLevazım Subayı Hafız Bey’dir.

Paris’te özel dikim yaptığı bilinen terzilerdenJean Pastréde Atatürk’ün birçok resmi kıyafetlerini hazırlanmıştır.

 

Her zaman şık görünmeye önem veren Atatürk’ün giyim tarzı, zerafetin içindeki detaylar ile bilinir. Takım elbiselerini genellikle yüksek belli pantolonlarla kombinler ve görünümünü tek veya çift sıra düğmeli ceketler ile tamamlardı.Günlük ve resmi giyiminde çokça beyaz gömlekler ve zarif kravatlar tercih ederdi.

 

Atatürk, şapka devrimi ile beraberfesin rafa kalkmasını ve Batılı tarzda olan şapkaların kullanılmasına öncülük etmiştir. Panama ve fötr şapkalar, Atatürk’ün sıkça tercih ettiği modellerdir.

 

Bugün hala birçok kişi için ilham olan Mustafa Kemal Atatürk’ün zarif ve bir o kadar da eşsiz olan moda anlayışının, resmi törenlerde ve etkinliklerde referans olarak kullanıldığını görmekteyiz.

 

 

Moda anlayışı ile Atatürk zarafetin ve modernliğin sembolü olmuş ve Türkiye’nin yeni yüzünü temsil ederek bizlere ilham olmuştur. Kullandığı markalar ve terziler, onun şıklığını ve stilini önemli derecede yansıtmaya yardımcı olmuş aynı zamanda sadece bir moda ikonu olmadığını , modernleşme ve batılılaşma sembolü olarak stilini bize yansıtmıştır.

 

FERYAL BULUT      /     AVRUPAPRESS

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP