en iyi bahis siteleri
1xbetbetpasmariobet
DOLAR 27,1531 0.03%
EURO 28,9792 0.07%
ALTIN 1.682,420,14
BITCOIN 720376-0,23%
Ankara
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’de Ciftci,yeni yönetmelik’e göre artik izin almadan tarimsal üretim yapamiyacak
  • AvrupaPress
  • Avrupa
  • Türkiye’de Ciftci,yeni yönetmelik’e göre artik izin almadan tarimsal üretim yapamiyacak
823 okunma

Türkiye’de Ciftci,yeni yönetmelik’e göre artik izin almadan tarimsal üretim yapamiyacak

ABONE OL
Eylül 15, 2023 19:51
Türkiye’de Ciftci,yeni yönetmelik’e göre artik izin almadan tarimsal üretim yapamiyacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Hayvansal üretim ve hayvancılık izne tabi olacak….
-Meyve bahçelerine sınırlama getirilecek.
– Tarımsal üretimde “İklim Değişikliği” dikkate alınacak.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı tarımsal üretimin planlamasına yönelik usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri üretiminde tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlanmasını kapsayan yönetmeliğe göre tarımda ezbere üretim dönemi sona eriyor.
Çiftçi, yeni yönetmeliğe göre artık izin almadan tarımsal üretim gerçekleştiremeyecek.
5488 sayılı Tarım Kanununun 7’nci maddesine dayanılarak hazırlanan yönetmelikte, tarımsal üretimin planlanması uygulamaları, Bakanlığın ilgili merkez ve taşra teşkilatları ile Kurul, teknik komiteler, il/ilçe tahkim komisyonları, il/ilçe keşif komisyonları ve il/ilçe tespit komisyonları tarafından yürütülecek.
Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğie göre, tarımsal üretimin öngörülebilir ve yönetilebilir olmasını temin etmek amacıyla Bakan tarafından görevlendirilecek bakan yardımcısı başkanlığında; Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü, Bitkisel Üretim Genel Müdürü, Devlet Su İşleri Genel Müdürü, Hayvancılık Genel Müdürü, Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanı, Tarım Reformu Genel Müdürünün üyesi olduğu Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu oluşturulacak.
İhtiyaç duyulması halinde Kurul toplantılarına katılmasında yarar görülen kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, ürün konseyleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör kuruluşlarından Kurula temsilci davet edilebilecek.
Kurul, başkanın çağrısı üzerine yilda en az iki kez salt çoğunluk ile toplanılıp, kurul kararları, toplantıya katılanların oy çokluğu ile alınacak. Oyların eşitliği halinde başkanın oyu yönünde karar alınmış sayılacak. Kurul kararları, Bakan onayı ile yürürlüğe girecek.
Yönetmeliğe göre, raportörlüğü ve sekretaryası Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek Kurul’a önemli yetkiler veriliyor.
Kurul, üretimden sorumlu Bakanlık birimlerinin teklifi üzerine üretim planlamasına konu ürün veya ürün gruplarını belirleyerek değerlendirecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP