AvrupaPress

DOĞRULARI DUYMAYA TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

DOĞRULARI DUYMAYA TAHAMMÜL EDEMİYORLAR

Toplumumuz öyle bir hale geldi ki doğru söyleyeni değil dokuz doksan köyden kovar oldular. Örneğin bugün gördük ki Ayasofya imamı bile olsan bize ters düşen bir açıklama yaparsan seni orada barındırmayız. Verilen mesaj tam olarak bu. Peki, Ayasofya imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın ne demişti? 

“Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: ”Sizin İçin Kısasta Hayat Vardır.” İlahi düsturudur. Sürekli “kadın cinayetleri” vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır.” Bu sözlerini 8 Mart kadınlar gününde kullandı. Ardından basta Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ve AKP li birçok isim tepki göstermişti. Düşüne biliyor musunuz? Davamız İslam diyen sözde çizgisi bu yönde olan bir partinin içinde bulunanlar Allah’ın kelamına bile tahammül edemedi. 

Daha sonraki günlerde Boynukalın faizle ilgili “Faizin azaltılması ve sonunda tamamen kaldırılması hem İslam’ın hem de aklın gereğidir. İfadelerini kullanmıştı. Akademisyen sıfatını bir kenara bırakalım ama bir imam olarak ne açıklamasını beklerdiniz? Faizde, kadına verilen değerde İslam’ın baş konularıdır. Ayrıca “Sizin İçin Kıssasta Hayat Vardır” Mehmet boynukalın ‘a ait değildir, bir ayettir. Allah’ın kelamını korkmadan bildirdiği için saldırdılar, baskı yaptılar ve nihayetinde görevinden ayrılmasına sebep oldular. Doğruları duymaya tahammül edemiyor bazı kesimler çünkü yanlış yaptıklarını onlar da biliyor ve yüzleşmekten korkuyorlar. Faizin de kadın cinayetlerinin de temeline indiklerinde İslam’dan kopuşun neden olduğunu görecekler. Bir imam olarak onun vazifesi bu kopuşun nedenlerini ve çözümünü elbette söylemek olacak. İmamdan sadece namaz kıldırmasını bekleyecek bir zihniyet İslam’ı değil yaşamak hiç tanımamıştır bile.  Peygamber efendimiz de bir imamdı ama bizlere sadece namaz kılmayı ve diğer ibadetleri öğretmedi. Bize toplumun adalet ve huzur içinde nasıl yaşayacağını, nasıl ahlaklanacağını öğretti. Amacım haşa ikisini kıyaslamak değil ama bir imamın görevinin sadece cami içinde olmadığını anlatmak.  Birileri doğru konuşuyor diye onları susturmak yerine bir kulak verelim ve toplumun bütün sorunlarını birlikte çözelim. 

 

Sena Saka  /  AVRUPAPRESS

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ