AvrupaPress

FIRSAT DEMLERİ ..

FIRSAT DEMLERİ ..
Bir zamanlar bir kaptan gemi yolculuğuna çıkar ve tayfaları ile bir adaya uğrar.Adaya uğradıklarında gecedir ve göz gözü görmeyecek kadar karanlıktır.Kaptan tayfalarından adaya inip buldukları taşları toplamalarını ister ve sabaha kadar vakitleri olduğunu söyler.
Adaya inen tayfalar üç gruba ayrılırlar.Bir grup hiç taş toplamadan “çok yorgunuz “diye adada yatmaya başlar.İkinci grup  üç beş  taş toplar “eğer kaptan söylediyse bir hikmeti vardır “der üçbeş taş topladıktan sonra yatar.Üçüncü grup ise “bizim kaptanımız hikmetsiz söz söylemez eğer taşları toplamamızı istediyse  o taşları toplamamız lazım “der ve adada buldukları taşları çuvallarına doldurmaya başlarlar.Gün ışığımaya yakın bütün tayfalar gemiye döner ve gemi seyahatine devam eder.
Gün aydınlandıktan sonra kaptan topladıkları taşları çıkarmalarını ister tayfalarından ve çuvallarını taşla dolduran tayfalar çuvallarını açtıklarında inci,mercan,yakut olduğunu görür “neden gereksiz şeylerimizi bırakıp daha fazla toplamadık “diye üzülürler en fazla onlar toplamış olduğu halde.İkinci güruh olan üçbeş taş toplayıp sonra istirahate çekilenler ise dizlerini dövüp”neden toplamadık,ceplerimizi abalarımızı doldursaydık keşke “diye üzülürler.Hiçbir şeye elini sürmeyen adaya iner inmez uyumaya başlayan güruh ise “Ah keşke alsaydık ,bir tane olsun alsaydık” diye kederlerinden helak olurlar.
Bu misalde olduğu gibi dünya gemimiz üç aylar denilen adaya uğradı geminin kaptanı peygamberimiz aleyhissalatu vesselam taşları toplamamızı istiyor.Yaptığımız bir iyiliğe sair zamanda cenabı hak bire on yazarken,üç aylarda, Receb ayında bire yüz,Şaban ayında bire üçyüz ,Ramazan’ı Şerif’te bire bin ,Kadir gecesinde ise bire  otuz bin yazmaktadır.Ne kadar taş toplarsak; namaz kılmak ,oruç tutmak ,kazaların edası ,Kuranı Kerim tilaveti ,tefekkür ,tövbe etmek , fakiri yetimi öksüzü kollamak doyurmak ,hastaya yardım etmek ,bol bol dua ve niyazda bulunarak amel çuvallarımızı dolduralım .
O hâlde bu aylar fırsat aylarıdır. Cenâb-ı Hak, kullarına, kaçırdıkları kıymetli vakitleri telâfî için fırsat demleri lûtfetmektedir. Yüce Rabbimiz, bu mübarek ayların kıymeti bilenlerden eylesin! inşallah…
Selam ve dua ile …
Pinar Tasci Yikilmaz / AVRUPAPRESS
Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ