AvrupaPress

PANDEMİ VE KADIN

PANDEMİ VE KADIN

Virüs kelimesini tanımlamak gereksiz.
Bilinen bir çok anlamı var.Virüsler insanlık tarihi boyunca ortak özellikleri, göreceli olarak beklenmedik bir anda gelmeleri ve hazırlıksız yakalandıklarına büyük zarar vermeleridir. Peki, sağlık çalışanları,doktorların ve tüm insanların yaşamını  tehdit eden, gelecegini adeta olumsuzlaştıran sosyal ve ekonomik  krizlere de sebep virüsler önceden tahmin edilebilir mi? Bu sorunun cevabı; tıbben imkansızdır ancak virüs hızlı yayılıp salgın oluşturmuş  artık aşı geliştirme çalışmalarıyla sonuca doğru gidiliyor.İşte son bir yılda yaşadığımız bu virüs salgını,insanın en başta yaşamında ,çalışma  ve eğitim hayatında kayıplar yaşamasına sebep oluyor.

Bu süreçte en çok etkilenenler görüldü ki yaşlı insanlarımız ,evlerimizin en çok yükünü taşıyan kadınlarımız ,okullarından eğitim hayatından geri kalan çocuklarımız,
işini aşını kaybedenler , sığınacak evi yuvası olmayan mülteciler ve yoksullar mağduriyet yaşayan gruplar oldu. Özellikle böyle büyük salgınlarda bulaş zincirini kırarak virüsün ortadan kaldırılmasında en önemli unsur sosyal mesafe kurallarına uyarak belirli bir süre evlerimizde izole olmaktan geçiyor..
Bu nedenle hayatın en önemli yükünü çeken kadınların ,pandemide yükleri daha da arttı.Bu durum ise beraberinde kadınlara ev /iş dengesinde değişiklik,bakım ve
sorumluluklarında artış oluşturdu.Bu sürece uzaktan /evden çalışma ile artan yükte ilave oldu.İşin içine bir de psikolojik stres ve tükenmişlik eklenince pandemiden en çok etkilenen kadınlar oldu.Bilhassa sağlık alanında çalışanlar, sevdiklerinden ayrı yerde konaklamaları, hastalığı onlara bulaştırma korkusu, haftalık çalışma saatleri ile bu yükü göğüslediler.
Yayılmayı engellemek için sosyal hayatın zorunlu kısıtlanması ,özellikle eğitimine evde devam eden çocukların ruh sağlığı ve gelecek kaygılarını yöneten annelerin görülmeyen emeği çok büyüktür.

Tabi yukarıda bahsettiğim hususlar bu zorlu süreçte yaşanılan sorunlardan bazıları.Asıl toplum sağlığını korumak adına sağlık çalışanlarına destek ve bu süreci en az travma ile atlatma becerisini gösterebilmektir.
Aile fertlerinin birbirine her anlamda ki  desteği ve hoşgörüsü büyük önem arzetmekte. Evet bu süreç evlerimizde bizleri,çocuklarımızı,ailemizin bütün fertlerini yordu ancak bizler inançlı insanlarız bakın hadisi şerif de ne buyuruyor:
“Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. İşte hadisi şerif de buyrulan manayı idrak edip dayanışmamızı arttırmalıyız. Evde geçirilen zamanda  artan Tv izlenme süresinde “Pandemide Aile Psikolojisi”ni destekleyen programların sayısının artması ne güzel olurdu veya iş yerlerinde/şirketlerde psikolojik destek programlarının artırılması isabet olurdu.Aslında bu süreç bizi birbirimize yaklaştıran bir imtihan sürecide oldu. Hadi birbirimize hayırlı işler tavsiye ederek onunla yarışalım. Unutmayalım ki her zorluğun iki kolaylığı ve müjdesi vardir

Hepimiz bu süreçi artan hoşgörümüzle,sağlıklı kaldığımız her an için şükrederek , toplumun en önemli yapı taşı olan ailemizin içinde birbirimize destek olarak atlatacağız,bir gün sevdiklerimizle çılgınca kucaklaşacağız inşallah ,Biraz daha sabır ,maske /mesafe/hijyen ile kurallara riayet ve hoşgörü sadece ….
Selam ve dua ile …

Pinar Tasci Yikilmaz / AVRUPAPRESS

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ