AvrupaPress

Kovid19:Belçika Astrazeneka kovid19 ismiyle tanınan kovid19 aşısı neden isim değiştiriyor?

Kovid19:Belçika Astrazeneka kovid19 ismiyle tanınan kovid19 aşısı neden isim değiştiriyor?
Kovid-19: AstraZeneca aşısı, ticari adını değiştirdi ve şimdi” Vaxzevria” olarak adlandırılıyor.
Şimdiye kadar, ürün piyasaya “kovid-19 Aşısı AstraZeneca” tanımıyla sunuldu.
Artık ona “Vaxzevria” deniyor. Kovid-19’a karşı İsveç-İngiliz aşısı AstraZeneca’nın ticari ismini değiştirdiği, 29 Mart Salı günü Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) sitesi gösteriyor. Bu, flakon kutularında görünecek adıdır. Şimdiye kadar, ürün “kovid-19 Aşısı “AstraZeneca” tanımıyla sunuldu .
Bu yaklaşımın, kan pıhtılaşmasının potansiyel riskleri konusundaki son tartışmalarla bir bağlantısı var mı? Diye akılara soru işaretleri getiriyor.
Bu aşı ile enjeksiyonlar, özellikle genç hastalarda artmış tromboz riskinden korkan Avrupa’daki on beş ülke tarafından birkaç gün boyunca Mart ortasında durduruldu.
Fransa, EMA’nın görüşünün ardından, faydaların “riskleri çok aştığına” inanarak enjeksiyonları yeniden başlattı.
Ancak şu anda Kanada’da olduğu gibi ,bu aşıların  ülkede 55’yas üstü  olanlar için ayrılırken, Almanya da 60 yas alti için kullanımını  askıya almaya hazırlanıyor.
Aynı aşı için yeni isim takilmasi, aşının bileşimini değiştirmez. “Vaxzevria, bir Sars-CoV-2 proteini üretmeyi mümkün kılan geni içerecek şekilde modifiye edilmiş başka bir virüsten (adenovirüs ailesinden) oluşur”,
EMA’yı kendi sitesinde hatırlıyor.
“Virüsün kendisini içermez ve Covid-19’a neden olamaz”. BFMTV’nin işaret ettiği gibi, bir ilacın genellikle birkaç adı vardır:
Araştırmacılar tarafından kullanılan kimyasal bir ad (ChAdOx1 nCoV-19, AstraZeneca için adenovirüs adından gelir), DSÖ tarafından ilacı uluslararası olarak tanımlamak için atanan jenerik bir ad ve bir marka adı .
Pfizer-BioNTech’in aşısı bu nedenle ticari formunda Comirnaty olarak adlandırılır. Doktorların Kanal, hata yapmamaları için aşı yapan personelin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.
Seval Aksan  /  AVRUPAPRESS
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ