AvrupaPress

Belçika’da yaşayan vatandaşların Yarısı aşı pasaportu getirilmesinden istiyor

Belçika’da yaşayan vatandaşların Yarısı aşı pasaportu getirilmesinden istiyor

Belçikalıların vatandaslarin yarisi, belirli faaliyetlere erişim sağlayacak bir aşı pasaportunun uygulanmasından istiyor. Psikoloji ve Korona danışma grubu bunu geniş kapsamlı bir anketten yapildi. Görünüşe göre, herkese aşı olduktan  sonra ayrıcalıklar tanıyan böyle bir pasaport için daha fazla destek var gibi görünüyor.

Belcikada Yasayan Vatandaslara Şubat ve Mart başında, katılımcılara belirli faaliyetlere erişim sağlayacak bir aşı pasaportu hakkında ne düşündükleri soruldu. Böyle bir pasaportun varlığından yüzde 50’lik bir grup kabul ederek evet dedi; Hatta yüzde 45’i belirli ayrıcalıklara erişim sağlayan böyle bir pasaport istiyor.

Raporda, vatandaslarin yarisi  Asi pasaportundan yana” kutuplaştırıcı bir soru gibi görünmesine rağmen, raporda yer alıyor. Üçte biri, böyle bir aşı pasaportunun oluşturulmasına şiddetle karşı çıkıyor ve yüzde 8’lik ek bir grup da “katılmıyorum”.

Araştırmacılar, böyle bir pasaportun kullanılmasının “henüz aşı olma fırsatı bulamamış olanlar tarafından özellikle adaletsiz olarak görüleceği” konusunda uyarıyorlar.

Bu nedenle katılımcılara, ancak tüm nüfus aşılanma fırsatı bulduktan sonra böyle bir pasaportu kullanmanın ne derece meşru olduğunu düşünecekleri sorulmuştur. Bu çalışma şekli biraz daha fazla desteğe güvenebilirdi, hatta Mart ayında daha da arttı. O halde böyle bir aşı pasaportuna muhalefet yüzde 29 civarında.

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ