AvrupaPress

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

      Her yıl kasım ayının 14’ü Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmaktadır. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen tıbbi adı diabetes mellitus olan diyabet hastalığı günümüzde ne yazık ki giderek yayılmaktadır. Bunun sebepleri arasında ise yaygınlaşan sedanter yaşam biçimi ( hareketsiz yaşam ) ve yanlış beslenme alışkanlıkları gelmektedir.

Tabiki sadece bu iki faktör diyabet üzerinde risk faktörü oluşturmamaktadır. Genetik etkenler ( aile öyküsü ); yaş; etnik köken; altta yatan kronik hastalıklar; vücut kitle endeksi; kandaki HDL, LDL, HbA₁C, trigliserit ve açlık şeker değerleri; kişideki var olan hipertansiyon; doğumlarda 4,5 kg üzerinde bebek dünyaya getirmek veya önceki hamileliklerinde gestasyonel diyabet tanısı almak; akantozis nigrikan yani deride bulunan gri yada kahverengi lekelerin varlığı gibi birden fazla risk faktörü bulunmaktadır.

Tip1 diyabet, Tip2 diyabet, gestasyonel diyabet, tedavi esnasında alınan kimyasallara ve ilaçlara bağlı olarak sonradan gelişen yada ameliyat/ infeksiyon sırasında oluşan diyabetler olmak üzere dört ana grupta toplayabiliriz.

Tip1 Diyabet: Belirtileri arasında yorgunluk, kendiliğinden zayıflama, poliüri (sık idrara çıkma ), aşırı susuzluktur. Pankreasta insülin üretiminden sorumlu β-hücrelerinin otoimmün hasarla azalıp yok olmasıyla oluşur.

Tedavisi ya da önlenmesi ne yazık ki henüz bulunamamıştır. Dışarıdan vücuda insülin verilerek eksiklik yerine getirilmektedir.

      Tip2 Diyabet: En çok görülen diyabet türüdür. Yukarıda belirttiğim risk faktörleri tip2 diyabet görülmesinde büyük etken göstermektedir. Karın bölgesinde yağlanma olan bireyler yüksek risk altındadır. Pankreas insülin salgılamaktadır fakat bu seviye vücut için yeterli olmamaktadır. Böylelikle insülinin görevi olan kandaki glikozun hücrelere enerji için götürülmesi tam sağlanamamaktadır. Glikoz taşınamayınca da bireyde halsizlik ve enerji açlığı ile kanda glikoz yükselmesi olan hiperglisemi oluşmaktadır.

Tedavisinde ilk olarak eğer doktor uygun görürse kan şekerini düzenleyen ilaç tedavisi ile birlikte tıbbı beslenme tedavisi diyetisyenler tarafından uygulanmaktadır. Diyetlerinde öğün sayıları ve karbonhidrat oranları kişiye özgü değişerek hesaplanarak yazılmaktadır. Gerektiği durumlarda hastaya karbonhidrat sayma eğitimleri de verilmektedir. Düzenli aralıklarla yapılan kan tahlilleriyle değerler kontrol altında tutulmaktadır.

Gestasyonel Diyabet: Hamilelik sürecinde ortaya çıkan diyabet türüdür. Hamile kadınların %7’sinde görülmektedir. Eğer tedaviye uyulmazsa kadınların %5-10’unda hamilelik sonrası tip2 diyabet görülmektedir. 5-10 yıl içerisinde ise tip2 diyabet görülme riski %40-60’tır. Ailede diyabet tanısı olanlar, obez bireyler, daha önce GDM tanısı alanlar, glikozürisi bulunanlarda gestasyonel diyabet (GDM) oluşma olasılığı fazladır.

Peki diyabet tanısı doktorlar tarafından konulduktan sonra ne yapılacak? Öncelikle ilaç tedavisi gerekiyorsa ilaç kullanıp aynı zamanda beslenme düzene sokulmalıdır. Fiziksel aktivite hayatımıza katılmalıdır. Her gün düzenli orta düzeyde fiziksel aktivite diyabetten korunmada etkilidir. Öğünlerde tüketilecek karbonhidrat miktarı düzenli olmalıdır. Diyetisyen tarafından gram hesabı yapılarak hazırlanan listelere uyulmalıdır. Kilolu bireylerde az miktarda kilo kaybı yaşandığında bile kan değerleri hızlı bir şekilde normale dönmektedir. Diyabetli bireylerin birincil amacı sağlıklı kilo verme olmalıdır.

Online diyet hizmetimden yararlanmak için bana whatsApp, instagram veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

whatsApp : +90 534 305 17 54

instagram: https://www.instagram.com/dyt.aysenurrabiaonen/?hl=tr

 

e-mail: rabia_onen@windowslive.com

 

 

 

DİYETİSYEN AYŞENUR RABİA ÖNEN

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ