AvrupaPress

SAPYOSEKSÜEL……..

SAPYOSEKSÜEL……..

Akıllı veya zeki sözcüğünün Latincesi olan ‘sapien’ ile ‘sexualis’ kelimelerinin birleşmesinden oluşan, ‘Sapyoseksüel’ kelimesinin anlamı son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak ediliyor. 

Sapyoseksüel kelimesi, zeki kişilere ilgi duyanları tanımlar. Dış güzellikten ya da fiziksel görüntüden ziyade, entelektüellik ve akıl, zeka gibi kriterlerden etkilenen insanları ifade eder. Özetlemek gerekirse ‘beyin aşkı ‘dır.

Bir sapyoseksüel, dis gorunusunuzden ziyade cümleleri nasıl kurduğunuza, kendinizi nasıl ifade ettiğinize daha çok dikkat eder. Dil bilgisi kurallarına  uymamanız sapyoseksüel bir kisi icin cok onemlidir.

Sapyoseksuel Kisinin Ozellikleri

Zekidir: Akıllı bir kişiliktir. Zekası ile insanların dikkatini çeker.

Liderdir: Zekası sayesinde başarılı konumlara gelirler. Kadın sapyoseksüelller, iş yaşamında lider konumda daha belirginlerdir.

Çekicidir: Zeki olması, insanların etrafında toplanmasını sağlar.

Zevkli: Sıradan şeylerin dışında birçok alanda hobiye sahip ve hobisine bağlı bir kişidir.

Seksidir: Akıllı insanlar, daima nasıl konuşması, davranması ve giyinmesi gerektiğini bilirler. O yüzden, seksilikleri cezbeder, gözle görülür.

Bu bireyler  standart bir  kisiliklige sahip degildirler. Toplumsal kalıpların içinde olmayı, kategorize edilmeyi kabullenmezler. Sapyoseksüellerin en önem verdiği şeylerden biri de, özgüvendir. Bu kişiler, karşılarındakilerin bilgi  birikimlerini mimiklerinde ve özgüven dolu bakışlarında görmek isterler.

Bu detaylar da sapyoseksüelleri otomatik olarak ayrıntıcı yapar. Ayrıntıcılık ve mükemmeliyetçilik sapyoseksüeller için en önemli kriterlerin başında gelir. Aslinda gozlemledigimizde bu bireyler ; zor beğenir, kolay tatmin olmaz , söylediğiniz en ufak bir cümlenin altında bile anlam arar. İnsanlar tarafından kolay anlaşılamadıkları için de kibirli ve egosu yüksek bulunurlar.Butun bu olumsuz gibi gozuken ozeliklerin yani sira nerde ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini bildikleri için ölçülüdürler.

Karşı cins ile olan ilişkiler de, dis gorunus , cuzdan kalinligi gibi ozellikler yerine, bilgi dagarcigindan, basarilarindan, yani aklindan etkilenmek iliskileri daha kalici kilar.Guzellik gecer, para biter ancak akıl, her zaman çekiciliğini koruyan bir kriterdir.

Ozge Bodur / AVRUPAPRESS 

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ