AvrupaPress

RAMAZANDA BESLENME

RAMAZANDA BESLENME

RAMAZANDA BESLENME

Ramazan ayının yaklaşmasıyla beraber kafamızda beslenmeyle ilgili bazı planlar oluşmaya başladı. Doğru veya yanlış beslenme uygulamalarıyla kimimiz kilo vermek, kimimiz kilosunu korumak istiyor. İftara yakın vakitte spor yapanlar daha çok kilo vereceğini sanırken iftarda bol bol yemek yiyenler ise düzgün kilo alacağını düşünüyor. Aslında ikisinde de tartı açısından kilo kaybı ve alımı görürüz fakat büyük bir GERÇEKLİK farkıyla. Kilo kaybettiğini gören gerçekte kastan verdiğini ve vücudundaki dengeleri bozduğunu, kilo alan ise optimal bir kilo alımı yerine yağdan aldığını bilmemektedir.

11 ay boyunca vücudumuz 1 sn. bile durmadan bütün işlevlerini yerine getirmektedir. Yorulan bu bedenin maddi ve manevi olarak dinlenmesi için Allah’ın bizlere verdiği bir hediyedir Ramazan ayı. Fakat bizler çoğu zaman yaptığımız yanlışlarla daha da yoruyoruz.

Vücudumuzun dengesini bozmadan bu ay içerisinde dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar vardır. Birkaç madde de sıralamamız gerekirse;

1. İftar ve sahur arasında sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Terle beraber çok sıvı kaybedildiğinden 1 şişe maden suyu içilmelidir. Yalnız tansiyon hastaları dikkat ederek kullanmalılardır. Doktoruna danışmalıdır.

2. Sahur ve iftarda yağlı besinler fazla tüketilmemelidir. Gereksiz kalori alımı sağlanarak anlık tokluk hissi verip bir sonraki öğünde daha fazla yemek yenilmesine neden olacaktır.

3. Tuzlu besinlerden kaçınılmalıdır. Çünkü gün içerisinde susamaya neden olur.

4. Sahurda daha çok yumurta, süt, peynir vb. tok tutucu protein kaynakları yenmelidir. Özellikle dışarda ağır işlerde çalışanlar, aktivitesi fazla olan bireyler sahurda protein ağırlıklı beslenmelidir.

5. Karbonhidrat alımı da önemlidir. Bu yüzden tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna-pilav, çorba tüketimi azaltılmamalıdır. Tok tuttuğu için yağlardan ziyade karbonhidrat ve protein tercih edilmelidir.

6. İftardan sonra meydana gelen tatlı ihtiyacı hurma, kuru incir, kuru üzüm vb. meyvelerle giderilmelidir ya da sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Sütlü tatlılar yendiği zaman listemizdeki 1 porsiyon meyve ve süt ile 2 dilim ekmeği çıkarmayı unutmamalıyız.

7. Misafirliğe gittiğimizde porsiyon kontrolüne dikkat etmeliyiz.

8. İftar ve sahur arasında ara öğün yapmayı ihmal etmemeliyiz.

9. Uzun süren bir açlık sonrası yemekler hızlı yenilip mideye ağırlık verilmemelidir. Lokmalar çok çiğnenip yeme süresi 15-20 dk arası olmalıdır.

10. İftardan sonra yapılan 30 – 45 dakikalık orta şiddetteki yürüyüşler kan yağları, şeker, kolestrol vb. kan değerlerinin düzenli bir seviyede kalmasını sağlayacaktır.

Online diyet hizmetimden yararlanmak için bana whatsApp, instagram veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

whatsApp : +90 534 305 17 54

instagram: https://www.instagram.com/dyt.aysenurrabiaonen/?hl=tr

e-mail: rabia_onen@windowslive.com

DİYETİSYEN AYŞENUR RABİA ÖNEN

Reklam
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ