AvrupaPress

YEŞİL ÇAY MUCİZESİ

YEŞİL ÇAY MUCİZESİ

YEŞİL ÇAY MUCİZESİ

Sağlıklı ve düzenli bir şekilde kilo vermek hepimizin isteğidir fakat bazen işler bizim istediğimiz gibi gitmez. Yaşadığımız olumsuz olaylar, çevresel faktörler, kendi yaptığımız beslenme hataları gibi birçok neden kilo verme düzenimizi aksatmaktadır. Bu gibi durumlarda metabolizma hızını arttırma yollarına başvurmalıyız. Beslenmemize, yardımcı gıdaların eklenmesi bu nedenden dolayı önemlidir. Bu gıdaların başında yeşil çay yer almaktadır. Çoğumuzun bildiği belki de beslenmesinde yer verdiği bu yeşil çayı isterseniz biraz daha yakından tanıyalım.

Yeşil Çayın Faydaları:

 • Yeşil çayın içerisinde bulunan “polifenolik bileşikler” prostat, mide, cilt, kolon, meme, pankreas başta olmak üzere birçok kanser türlerine, nörodejeneratif hastalıklara, kalp-damar hastalıklarına, iltihabi hastalıklara karşı önleyici ve tedaviyi destekleyici olduğunu ifade eden çalışmalar bulunmaktadır.
 • 12 parmak barsağı ve mide ülseri, gastrit vb. hastalıkların oluşmasına neden olan “helicobacter pylori” bakterisinin oluşumunu engellemektedir.
 • İçerisinde bulunan kafein theanin ile birleşince kilo artışını önlemektedir. Kateşin ile birleşince de obezite karşıtı etki göstermektedir.
 • Yeşil çayda bulunan antibakteriyel özellikler dişlerde oluşabilecek çürük ve tartarların önüne geçmektedir. Bununla birlikte ağız kokusunun önlenmesine katkı sağlamaktadır.
 • 10 hafta boyunca yeşil çayın düzenli kullanımı obezite ve yağlı karaciğer sendromunu azaltmaktadır. İçerisinde bulunan kateşinin bazı besin maddelerinin emilimini azaltması bunun nedeni olarak gösterilmektedir.
 • Dışkı ile atılan yağın miktarı yeşil çaydaki kateşinin etkisiyle artmaktadır. Böylelikle kandaki trigliserit ve kolestrol seviyeleri düşmektedir. Yağın emilimi azalmaktadır. İyi huylu kolestrol olan HDL seviyeleri artarken kötü huylu olan LDL seviyeleri azalmaktadır. Damar sertliğine de bu sebepten ötürü iyi gelmektedir.
 • Fareler üzerinde 4 ay boyunca yapılan çalışmalarda diyetlerinde % 1-4 oranında yeşil çay verilmiştir. Sonuçları kontrol edildiğinde besin alımı, vücut ağırlığı ve yağ dokusunun toplamında farklılıklar görülmüştür. Kolestrol, trigiliserit, serum leptin düzeyleri azalmıştır.
 • Uzun süreli yeşil çay tüketimi sonucunda yapılan çalışmalar göstermiştir ki yüksek yağlı besin tüketimine bağlı gelişen obeziteyi önleyip diyabeti, koroner kalp hastalığının riskini azaltmaktadır.
 • Fiziksel aktivite ile birlikte yeşil çay tüketimi kemik mineral yoğunluğunu arttırmaktadır. Osteoporozu önleyici etkisi vardır denilebilir fakat fazla kafein alımı kemik mineral yoğunluğunu azaltmaktadır. Tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Yeşil çayın bu kadar yararı olmasına rağmen fazla tüketimi ciddi sorunlara yol açmaktadır. Fazla miktarda alınan kafein ve kateşin vücutta hasarlara neden olmaktadır. Günlük dozu aşmamak gerekmektedir!!!

 

Yeşil Çayın Zararları:

 • Alkol, çay, kahve diüretik ( idrar söktürücü ) olduğundan üriner sistem yoluyla kalsiyum atılımına neden olur.
 • Çok sık görülmese de hepatotoksisite ( karaciğerdeki kimyasal madde kaynaklı hasar ) ve nefrotoksisite ( böbrekte toksik kimyasalların ve ilaçların yol açtığı zehirleyici etkiler ) görülmüştür.
 • Sıçanlarla yapılan bir çalışmada 13 hafta boyunca diyetlerinde %5 oranında yeşil çay tükettiklerinde plazma tiroid hormonları değişip tiroid bezleri büyümüştür.
 • Yeşil çaydaki kafeinin fazla tüketimininden dolayı toksik etkiler oluşmaktadır. Bu nedenle hamileler tüketmemelidir. Ayrıca folik asidin yararlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Gebelik öncesi fazla tüketimi de spina bifida sıklığını arttırmaktadır.

Yeşil Çayın Tüketimi Nasıl Olmalıdır?:

 • Tercihen kireçsiz su ve porselen demlik ile fincan başına kaynamış su ve yine fincan başına 1 çay kaşığı yeşil çayla demlenmelidir. 4-5 dakika bekletilip tüketilebilmektedir. Günlük doz olarak ise 5-7 fincan çay ( siyah, yeşil, beyaz vb. bütün çayların toplamı olarak ) kullanımı bize fayda sağlamada uygun bir dozdur. Ama yine de tansiyon, kalp ve çeşitli hastalıkları bulunanlar ve ilaç kullananlar dikkatli olmalılardır. Çünkü birbirleriyle etkileşime girme ihtimali bulunmaktadır.

  

AYIN NOTU

 Vücut ağırlığının kontrolü ve daha sağlıklı bir yaşam için haftada en az 150 dk. orta şiddette fiziksel aktivite önerilmektedir.

 

Online diyet hizmetimden yararlanmak için bana whatsApp, instagram veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

whatsApp : +90 534 305 17 54

instagram: https://www.instagram.com/dyt.aysenurrabiaonen/?hl=tr

e-mail: rabia_onen@windowslive.com

DİYETİSYEN AYŞENUR RABİA ÖNEN

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ