AvrupaPress

BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI

BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI

BESLENMENİN 10 ALTIN KURALI

Günümüzde insanların kilo kaygısında önemli bir artış görülmektedir. Özellikle kadınlardaki zayıf ( ! ) olma arzusu giderek bir tehdit haline dönüşmektedir. Doğru bilgilere olduğu kadar hatalı bilgilere de kolayca ulaşılması yanlış uygulamalara, bilinçsiz beslenmeye, aşırı kilo alımı veya kaybına, ilerleyen zamanlarda da ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. İnsanların zaaflarını kullanarak çeşitli ticari kaygılarla üretilen zayıflama ürünleri de birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta beslenmenin kişiye özel olduğunu ve bir uzman tarafından kontrol edilerek kişinin istenilen kiloya ulaşabileceğinin unutulmamasıdır. İlk olarak doktor kontrolünden geçerek herhangi bir kronik veya akut hastalığın olup olmasına bakılmalıdır. Daha sonraki aşamada ise diyetisyen desteği alınmalıdır. Eğer bir hastalık bulunuyorsa doktor-diyetisyen-hasta üçlüsünün koordine hareket etmesiyle daha doğru sonuçlar elde edilecektir.

Günlük hayatımızda sıklıkla yaptığımız yanlışlardan kurtulmak ve daha sağlıklı bir hayat için dikkat etmemiz gerekenleri sizler için 10 madde altında topladım.

1.Düşük Kalorili Beslenmemek:

Yukarıda da belirttiğim gibi beslenme kişiye özel olmalıdır. Herkesin gün içerisindeki aktiviteleri, yaşayışı, sevdiği veya sevmediği besinler farklılık göstermektedir. Bu yüzden herkese aynı listenin uygulanması doğru değildir. Gün içeresinde ne kadar kalori almamız gerektiğini bir diyetisyenin belirlemesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki gün içerisinde gereğinden daha az kalori alınması kilo vermekten daha çok kilo alımına neden olacaktır.

2. Karbonhidrat Tüketimi:

Doğru bilinen yanlışlardan biri de diyete başlarken hemen ekmek, makarna, pilav vb. karbonhidrat kaynaklarının listeden çıkartılmasıdır. Halbuki bizim ana enerji kaynağımız karbonhidratlardır. Ekmek, içerisinde B12 vitamini haricinde tüm B vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca tahıl içermesinden dolayı bağırsak hareketliliği ve sağlığı için önemli bir besin olma özelliğine sahiptir. Beslenmemizde tam tahıllı buğday veya çavdar ekmeğine porsiyon kontrolüne dikkat ederek yer vermeliyiz.

3. Sıvı Tüketimi:

İnsanlar eğer vücutlarında bulunan proteinin yarısını, karbonhidrat ve yağın hepsini, vücut suyunun %10’unu kaybettiğinde yaşamı tehlikeye girmektedir. %20 oranında bir azalma ölümle sonuçlanmaktadır. Günlük sıvı ihtiyacı ortalama olarak 2 – 3 L.’dir.

4. Meyve ve Sebze Tüketimi:

Mevsimindeki sebze ve meyvelerin tüketilmesi sağlığımızın korunması bakımından önemlidir. Satın alırken çürük ve üzerinde yarıkların olmamasına dikkat edilmelidir. Gün içerisinde tüketilen meyve ve sebze porsiyonun toplamı 5 – 10 arasında olmalıdır. Sebzelerin pişirildikten sonra suyunun dökülmesi vitamin ve mineral kayıplarına neden olmaktadır.

5. Sıvı Yağ Tüketimi:

Günlük yağ tüketimi enerjimizin %25-30’unu karşılamalıdır. Yağ tüketimimizin %7’sini doymuş %23’ünün doymamış yağlardan oluşmalıdır. Bu da diyetimizde yağ olarak daha çok sıvı yağ tüketmemiz gerektiği anlamına gelmektedir. Zeytin yağı ile ayçiçek yağını karıştırarak kullanmak ( 1:1 oranında ) sağlıklı bir tercihtir.

6. Yavaş Yemek:

Öğünler en az 15 – 20 dk. boyunca sürdürülmelidir. Çünkü bu süre zarfında midede ghrelin hormonu salgılanmaya başlayıp doygunluk hissi oluşacaktır. Lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır.

7. Yeşil Çay- Kahve:

Metabolizmanın hızlanmasına faydalı olan bazı besinler bulunmaktadır. Bunlardan ikisi yeşil çay ve kahvedir. Gün içerisinde eğer tansiyon sorunumuz yoksa 2 bardak yeşil çay tüketimi bize faydalı olacaktır. Kahvenin ise sade ve sütsüz olması gerekmektedir. Kalp sağlığının korunmasında günde 1 fincan kahvenin etkili olduğu görülmektedir.

8. Şeker – Tuz:

Sağlıklı bir hayat için rafine şekeri ve tuzu mümkün olduğunca hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir. Fazla tuz tüketimi hipertansiyon, kalp hastalıkları, obezite, diyabet, böbrek hastalıklarına, bazı kanser türlerine neden olmaktadır. Dünya sağlık örgütü günlük tuz tüketiminin 5 gram olmasını tavsiye etmektedir. Günlük tüketilmesi gereken şeker miktarı ise alınan enerjinin %5’ini geçmemelidir.

9. Paket Gıdalar:

Paket gıdalar içlerinde bulundurdukları koruyucular ve katkı maddelerinden dolayı sağlığı ciddi bir şekilde tehdit etmektedir. Trans yağ, rafine şeker, glukoz şurupları, MSG, nitrit, nitrat vb. çeşitli zararlı maddeler bulundurması uzun vadede kanser, obezite, kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. Beslenmede paket gıdaların yerine ev yapımı doğal ürünler tercih edilmelidir.

10. Meşrubatlar – Alkol:

Günlük sıvı tüketiminin en az 2 – 3 L. olması gerektiğini yukarıda belirtmiştik. Alınan bu sıvılarında büyük oranını su oluşturmalıdır. İçilen meyve suları, gazlı içecekler, meyveli sodalar vb. meşrubatlar ile alkol diyette bulunmaması gereken sıvılardır. Meşrubatların içerisinde bulunan rafine şeker, düşük posa ve yüksek enerji nedeniyle de kilo kontrolünün sağlanmasındaki en büyük düşmanlardan biridir. Ayrıca içerlerinde yer alan ve etiketlerinde dahi üzerinde belirtilmeyen birçok şüpheli ve koruyucu katkı maddesi yer almaktadır. Alkol ise beyin başta olmak üzere karaciğer, mide, göz, böbrek, kalp gibi birçok organda tahribata sebep olmaktadır. Gastrit, ülser, kanser, damar tıkanıklığı, kalp yetmezliği, adet düzensizliği, karaciğer yetmezliği ve daha sayısız hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Alkolün diyette yer alması bu ve daha birçok sebepten ötürü kesinlikle yasaktır.

AYIN NOTU

v Kadınlarda; bel ölçüsü 80 üzerinde olduğunda artmış risk, 88 üzerinde olduğunda ise yüksek risk altına girmektedir!

v Erkeklerde; bel ölüsü 94 üzerinde olduğunda artmış risk, 102 üzerinde olduğunda ise yüksek risk altına girmektedir!

AYIN BESİNİ

Kerevizin Faydaları:

v A, B ve C vitaminlerinden zengindir.

v Bakır, mangan, selenyum, çinko ve fosfor içerir.

v Karaciğeri temizler,

v İdrarı söker,

v İç salgı bezlerini özellikle böbrek üstü bezlerini çalıştırır,

v Sinir yorgunluğunu engeller,

v Unutkanlığa iyi gelir,

v Kan ve süt yapar,

v Yüksek tansiyona iyi gelir,

v Mideyi güçlendirir,

v Uykusuzluğu giderir,

v Baş ağrılarını geçirir,

v Kanı pisliklerden temizler.

Online diyet hizmetimden yararlanmak için bana whatsApp, instagram veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

whatsApp : +90 534 305 17 54

instagram: https://www.instagram.com/dyt.aysenurrabiaonen/?hl=tr             

e-mail: rabia_onen@windowslive.com

DİYETİSYEN AYŞENUR RABİA ÖNEN

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ